کمک بهیاران جایگزین پرستاران نمی‌شوند

نوشته شده توسط: انتشارات معین به: اخبارصنفی بر: دوشنبه, ژوئیه 13, 2015 توضیح: 0 اصابت: 857

وزیر بهداشت در ضیافت افطار کوی دانشگاه علوم پزشکی تهران در جمع دانشجویان، ایجاد تقابل میان گروههای پزشکی را بداخلاقی دانست و به ترسیم وضعیت موجود در حوزه پرستاری و رویکرد این وزارتخانه پرداخت

هاشمی در خصوص جایگاه پرستاران در تیم درمان اظهار کرد: پزشک، پرستار و گروه های پزشکی به عنوان واسطی بین خدا و مردم هستند که جان بیمار را نجات می دهند و نقش پرستار نیز در این حلقه بی بدیل است.

وزیر بهداشت با اشاره به فاصله رشته پرستاری با نقطه مورد انتظار، گفت: متاسفانه پرستار در بسیاری از موارد کارهای مربوط به بهیار را انجام می دهد و نوع بهره مندی از توان حرفه ای پرستار محدود به اموری می شود که می بایست برعهده بهیار و کمک بهیار باشد.

هاشمی افزود: در حال حاضر به بهیار نیاز داریم در حالی که دوره آموزشی کمک بهیار در برخی کشورها از جمله آمریکا 4 ماه و بهیار تا 12 ماه است اما باید توجه داشت که تربیت کمک بهیار برای ارتقا جایگاه پرستاری است و اینکه عده ای می گویند قرار است این نیروها جایگزین پرستاران شوند، صحت ندارد و بد اخلاقی می کنند.

وی با بیان اینکه رو در رو قرار دادن گروه های پزشکی و سایر گروه ها در جامعه را از روی حسن نیت نمی بینم، اظهار داشت: ایجاد تقابل در بین گروه پزشکی از روی بی اطلاعی است و از این رو در مورد پرستاری آنچه در چارچوب اخلاق، شرع و قانون تشخیص دهیم و در توان داشته باشیم به حول و قوه الهی انجام خواهیم داد.

وزیر بهداشت با اشاره به قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری ادامه داد: معاونت درمان و معاونت پرستاری وزارت بهداشت می توانستند با سیاسی کاری خود را در معرض خطر قرار ندهند و همچنانکه برای تعرفه های پرستاری در بخش خصوصی این تعرفه ها را به شورای عالی بیمه ارسال کردند، سایر تعرفه ها را نیز ارسال نمایند و به جای بدهکار شدن، خود مطالبه گر دستگاههای دیگر باشند ولی واقعیت این است که مجلس شورای اسلامی از 8 سال قبل تاکنون هیچ بودجه ای برای اجرای این مصوبه خود پیش بینی نکرده است و در طول 8 سال گذشته که وضع اقتصادی کشور به لحاظ درآمدهای نفتی هم مناسب بود اگر مجلس و یا دولتها علاقمند به اجرای این مصوبه بودند، لازم بود تامین اعتبار می کردند.

وی در ادامه عنوان کرد: از معاونین خود درخواست کرده ام که تعرفه های خدمات پرستاری را برای سیر مراحل قانونی به شورای عالی بیمه ارسال و بیش از این باعث سو استفاده عده ای نشوند که مقاصد دیگری غیر از منافع مردم و کارکنان شریف حوزه سلامت و جامعه پرستاری را در ذهن دارند.

هاشمی تاکید کرد: آینده مشخص خواهد کرد که چه کسانی در پی استیفای حقوق مردم، پرستاران و تیم سلامت هستند و چه کسانی مسیر دیگری را دنبال می کنند.

وزیر بهداشت با تاکید بر جایگاه اثرگذار پرستاران در تیم درمانی از اینکه برخی افراد فضای موجود را غبارآلود می کنند انتقاد کرد و بروز بد اخلاقی هایی این چنین را از مشکلات جامعه امروز برشمرد.

وی همچنین با اشاره به لزوم بهره گیری از ماه رحمت الهی و نزدیکی به خداوند و طلب گشایش امور از خداوند، برای یکایک همکاران پر تلاش خود در نظام سلامت آرزوی عاقبت به خیری کرد و گفت: بنده خدا بری از اشتباه نیست، ما هم ممکن است اشتباهاتی داشته باشیم، باید در سایه همراهی و همدلی و توکل به خداوند در مسیر صحیح خدمت گذاری به مردم گام برداریم

نظرات

نظر دادن